Kodėl folio rūgštis vadinama „nėštukių vitaminu“?

Kodėl folio rūgštis vadinama „nėštukių vitaminu“?

Konsultuoja akušerė Agnė Škudienė


Devyndarbis vitaminas B9

Nesvarbu, kokioje šalyje lauksitės vaikučio, kelintas bus nėštumas, koks Jūsų amžius ar sveikatos būklė, Jums bus rekomenduojama vartoti folio rūgštį. Jeigu kreipsitės iki nėštumo, dar tik planuodama pastoti, Jums irgi rekomenduos vartoti šio vitamino. Rekomenduojama dozė – 400–800 mkg folio rūgšties per parą, ypač 4 savaites iki pastojant ir 12 pirmųjų nėštumo savaičių, rekomenduojama Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos, JAV, Kanados, Australijos ir kitų šalių nėščiųjų priežiūros nuorodose.

Ką tokio stebuklingo turi folio rūgštis, kad be jos nepraeina nė vienas neštumas?

Folio rūgštis (vitaminas B9) atlieka daug gero: stimuliuoja ir reguliuoja kraujodaros procesus, turi įtakos aterosklerozės profilaktikai, yra vienas iš aminorūgščių sintezės stimuliatorių, be to, – būtinas naujų organizmo ląstelių gamybai. Nėščiosioms šis vitaminas svarbus todėl, kad užtikrina normalų vaisiaus nervinio vamzdelio susidarymą.

 

Folio rūgšties šaltiniai

Natūraliai folio rūgšties randama žaliose lapinėse daržovėse, špinatuose, brokoliuose, citrusiniuose vaisiuose, kepenyse, mėsoje, sūryje, varškėje, avižų kruopose, bulvėse, ankštinėse kultūrose, riešutuose, rupioje duonoje, javainiuose, makaronuose, kiaušiniuose, avokaduose, alaus mielėse, kviečių gemaluose.

Regis, sveikai ir suderintai maitindamiesi, neturėtume patirti folio rūgšties trūkumo. Deja, organizme niekuomet nebūna daug folio rūgšties atsargų, o su maistu moteris negali gauti tiek folio rūgšties, kiek jos reikia jai ir augančiam įsčiose vaisiui. Net tokios išsivysčiusiose šalyse, kaip Norvegija, kur nėščiosioms tikrai netrūksta gero maisto, moterys valgydamos gauna tik nedidelę dalį joms būtinos folio rūgšties (tai įrodė tyrimas, kuriame dalyvavo 40 000 besilaukiančių moterų).

Organizmas pasisavina iki 20–45 proc. su maistu gaunamų folatų, todėl planuojant nėštumą ir pirmąjį nėštumo trimestrą rekomenduojama folio rūgšties vartoti papildomai.

 

Kodėl svarbiausia nėštumo pradžia

Kad folio rūgštis labai svarbi laukiantis, įrodė daugybė didelės apimties tyrimų, todėl prieš pastojant medikai pataria moteriai bent 3 mėnesius vartoti folio rūgšties ir nenustoti gerti šio papildo pastojus.

Nėštumo metu moters organizmas pareikalauja kur kas daugiau folio rūgšties nei įprastai, todėl prieš nėštumą reikia papildyti jos atsargas, kad užsimezgęs vaikutis galėtų semti šią statybinę medžiagą iš mamos organizmo neskaičiuodamas.

Folio rūgšties poreikis nėštumo metu padidėja dėl suaktyvėjusio vaisiaus ir placentos augimo. Kai trūksta folio rūgšties, sutrinka leukocitų, eritrocitų, epitelinių ląstelių dauginimasis. Dėl to prieš laiką gali nutrūkti nėštumas, atsiskirti placenta, naujagimis gali gimti mažo svorio.

Dar svarbesnis yra folio rūgšties vaidmuo vaisiaus apsigimimų profilaktikai. Folio rūgštis saugo besivystančio vaisiaus nervų sistemą nuo žalingų veiksnių įtakos, mažina apsigimimų riziką. Folio rūgštis svarbi formuojantis vaisiaus nerviniam vamzdeliui, kuris užsidaro 28 nėštumo dieną. Tuo metu dauguma moterų tik sužino apie nėštumą.

Folio rūgšties vartojimas mažina ir kitų vaisiaus anatominių sklaidos defektų riziką (nesuaugusio gomurio ir lūpos, širdies ydų, bambos išvaržos, šlapimo ir lytinės sistemos anomalijų). Gali kilti klausimas, ar reikia vartoti folio rūgštį vėliau, kai jau vaisiaus organai išsivystę? Įrodyta, kad folio rūgšties trūkumas labai kenkia ir pačios mamos organizmui: gali būti preeklampsija, priešlaikinis placentos atšokimas, giliųjų venų trombozė, pasikartojantys persileidimai. Foliatai padeda palaikyti normalią kraujodarą, motinos audinių augimą nėštumo metu, taip pat padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį.

 

Dar apie folio rūgštį

Žalias daržoves gaminkite mažame kiekyje vandens ar garuose, tada jose liks daugiau folio rūgšties.

Norint išvengti vaisiaus vystymosi sutrikimų, prieš pradedant kūdikį, daugiau folio rūgšties turėtų vartoti ne tik moterys, bet ir vyrai. Folio rūgšties trūkumas blogina spermos kokybę. Nustatyta, jog vartojant didesnį folio rūgšties kiekį (daugiau nei 700 μg per dieną), spermatozoidų chromosomų mutacijos tikimybė sumažėja 30 proc. Todėl vyrai mažiausiai tris mėnesius prieš pradedant kūdikį turėtų papildomai vartoti folio rūgšties.

JAV ir Airijoje buvo atliktas tyrimas su 38 000 moterų. Jis įrodė, kad
folio rūgštis gali padėti išvengti pirmalaikio gimdymo. Nustatyta, kad moterims, kurios prieš pastodamos metus ar daugiau vartojo folio rūgšties papildų, rizika gimdyti tarp 20 ir 28 nėštumo savaitės buvo 70 procentų mažesnė.

 

Mamos žunalas Nr.8Turite klausimų?