05 Nov Planuose – kūdikis. Kaip paruošti savo organizmą?
Nors daugeliui moterų nėštumas būna netikėta staigmena, vis dažniau tai – planuojamas ir labai laukiamas laikotarpis. Taigi jei kaip tik ruošiatės pasikviesti į savo šeimą kūdikį, pats metas pasirūpinti sveikata.
Pasikonsultuokite su ginekologu. Išsiaiškinkite jums rūpimus klausimus, atlikite gydytojo skirtus tyrimus kad įsitikintumėte, ar nėra pakitimų, galinčių pabloginti nėštumo eigą, jūsų ar būsimo kūdikio būklę.
Apsilankykite pas odontologą. Sveiki dantys padės užkirsti kelią galimoms infekcijoms bei apsaugos būsimos mamos organizmą nuo mineralų trūkumo.
Atsisakykite žalingų įpročių. Jei iki šiol rūkėte, meskite – tai rekomenduojama padaryti likus mažiausiai 3 mėnesiams iki nėštumo. Nevartokite alkoholio, apribokite išgeriamos kavos kiekį (rekomenduojamas aukso viduriukas – 2 puodeliai per dieną).
Pasirūpinkite sveikesne ir visaverte mityba. Būsimoms mamoms rekomenduojamas šviežiai paruoštas maistas, turintis mažą kiekį riebalų, daug skaidulų. Taip pat reikėtų valgyti daug šviežių daržovių ir vaisių. Jūsų racione turėtų netrūkti organizmui būtiniausių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Beje, du vitaminai ypatingai siejami su nėštumu, taip pat kūdikio planavimu ir periodu po gimdymo – tai vitaminai D ir B9 – pastarasis plačiau žinomas kaip folio rūgštis. Jei gydytojas, nenustatė sveikatos sutrikimų, dėl kurių turėtumėte vartoti papildomų vitaminų ar maisto papildų, būtent šių vitaminų dažniausiai ir pakanka.
Kuo ypatinga folio rūgštis?
Foliatai (arba sintetinė, gerai organizmo pasisavinama jų forma – folio rūgštis) ir vitaminas D atlieka svarbią funkciją ląstelių dalijimosi procese. Foliatai padeda palaikyti motinos audinių augimą nėštumo metu. Mažas foliatų kiekis nėščiosios kraujo eritrocituose yra besivystančio vaisiaus nervinio vamzdelio defektų rizikos veiksnys. Teigiamas poveikis atsiranda per parą papildomai suvartojant 400 μg folio rūgšties ne trumpiau kaip vieną mėnesį iki pastojimo ir iki trijų mėnesių po jo – tai ženkliai sumažina vaisiaus nervinio vamzdelio defektų riziką.
Folio rūgšties rekomenduojama vartoti taip pat viso nėštumo ir žindymo metu. Tai apsaugo vaisių nuo įvairių raidos ydų, taip pat sumažina riziką vaisiui gimti per mažo svorio.
Kodėl reikia papildomai vitamino D?
Viena pagrindinių šio vitamino funkcijų – užtikrinti optimalų fosforo ir kalcio kiekį organizme.
Tyrimais įrodyta, kad vitaminas D dalyvauja choriono (vaisiaus gemalo dangalo) kraujagyslių formavimosi procese, kontroliuoja įvairių placentos hormonų sekreciją, dalyvauja kūdikio dantų ir kaulų formavimosi procesuose. Nustatyta, kad žemas vitamino D kiekis organizme yra vienas iš nevaisingumo ir dirbtinio apvaisinimo nesėkmės faktorių. Taigi užtikrinti reikiamą vitamino D kiekį svarbu ne tik nėštumo metu, bet ir planuojant kūdikį.
Be abejo, itin svarbus vitaminas D ir nėštumo bei pogimdyminiu periodu. Su vitamino D stygiumi siejama daug nėštumo komplikacijų: persileidimas I ir II trimestre, placentos nepakankamumas, preeklampsija. Įrodyta, kad vitamino D trūkumas turi neigiamos įtakos naujagimio adaptacijai bei vystymuisi.
Su maistu gaunama palyginti mažai vitamino D, daugiausia jo organizmas pasigamina natūraliai, veikiant saulės spinduliams. Tačiau jei dangus apniukęs, taip pat šaltuoju metų sezonu, to nepakanka. Beje, net ir esant saulėtam orui dažnai klystama atsisakant papildų su šiuo vitaminu – kremai, saugantys mūsų odą nuo kenksmingų saulės spindulių, taip pat stabdo ir vitamino D gamybą organizme. Taigi bet kuriuo sezonu patariama vartoti maisto papildų su vitaminu D.
Gausios menstruacijos? Nevartojate mėsos? Gali kristi hemoglobinas
Gausios menstruacijos (taip pat ir pogimdyminis kraujavimas), vegetariška mityba, alergijos, kai tenka atsisakyti kai kurių produktų, dėl streso ir nuovargio išsibalansavęs mitybos režimas ar šiaip nepilnavertė, chaotiška mityba – visos šios situacijos lemia, kad organizmui ima trūkti būtinų medžiagų, visų pirma – geležies, vitamino B12 ir folio rūgšties, krenta hemoglobino lygis, vystosi mažakraujystė. Tokiu atveju tinkamai parinkti maisto papildai padeda išlaikyti gerą savijautą ir normalią įvairių organų veiklą bei pasiruošti būsimam nėštumui.
Nepamirškime, kad nėščiosios organizmui geležies reikia dvigubai daugiau nei iki nėštumo. Todėl tiek planuojant pastoti, tiek nėštumo metu, ypač II ir III trimestre, rekomenduojama vartoti maisto papildų, kuriuose yra geležies, vitamino B12, folio rūgšties bei ir kitų organizmui itin reikalingų mikroelementų.
Labai svarbu, kad jūsų vartojamuose maisto papilduose būtų ir vario bei vitamino C, kurie padeda geriau įsisavinti geležį iš maisto produktų. Jie taip pat padeda moters organizme palaikyti normalią energijos apykaitą, nervų sistemos veiklą, mažina nuovargio jausmą.
„Mažylis“ 2019m. Nr.7