Sūnaus susilaukusi mitybos specialistė I. Žuolytė: ką daryti, kad mama netaptų savo gyvenimo šešėliu

Dažna mama pasakytų, kad gimus vaikeliui pirmaisiais jo gyvenimo mėnesiais sunku rasti laiko nusiprausti ir pasigražinti. O ką jau kalbėti apie kitas grožio procedūras ar mankštas bei išėjimą į sporto klubus. Tačiau spalio pabaigoje mama tapusi žinoma mitybos specialistė Inga Žuolytė sako, kad net ir gimus vaikeliui moterims negalima pamiršti rūpintis savimi. Socialinių tinklų žvaigždė pasidalijo asmenine patirtimi, ką reikėtų daryti, kad mama būtų sveika, gyvybinga ir netaptų savo gyvenimo šešėliu.

Rūpintis savimi įkvėpė sūnaus akys

Visuomenėje įprasta manyti, kad vaikelio susilaukusios mamos dvejiem metams užsidaro namuose, o kosmetiką ir šukas iškeičia į pieno mišinukus ir košeles. Bet šiais laikais laužomi pasenę stereotipai ir kuriamas visai kitoks šiuolaikinės mamos paveikslas. Mitybos specialistė I. Žuolytė pasakoja, kad gimus mažyliui vėl pradėti rūpintis savimi labiausiai įkvėpė pirmagimio akys.

„Visa laimė, kad po gimdymo labai greitai atsigavau ir semtis papildomos motyvacijos man neprireikė – užteko kūdikio akių. O noras rūpintis savimi ir atgauti pradinę ar net geresnę išvaizdą nei iki nėštumo, sakyčiau, netgi išaugo, nes kai gerai atrodai, tai ir jautiesi gerai. O kai pačios savijauta gera, ir su vaiku esi kantresnė. Kūdikis neabejotinai jaučia gerą mamos energiją ir pats yra laimingesnis“, – įsitikinusi I. Žuolytė.

 

Padeda namiškiai

Mamos neretai guodžiasi, kad gimus vaikeliui sunku rasti laiko net išsitrinkti galvą. O ką jau kalbėti apie kitų savo poreikių tenkinimą. Tačiau I. Žuolytei tarp gausybės buitinių rūpesčių rasti laiko ir jėgų sau, savo pomėgiams bei veiklai padeda mylimasis ir močiutės. „Pati šia tema buvau iškėlusi klausimą tarp savo sekėjų ir sulaukiau šimtų žinučių. Peršasi išvada, kad dėl didelio užimtumo guodžiasi tik tos mamos, kurios nesulaukia pagalbos iš artimųjų arba pačios nenori ir bijo vaikus palikti tėčiui ar seneliams, – sako mitybos specialistė. – Aš niekam nebandau įrodyti, kad esu supermama, kuri viską suspėja ir, esant reikalui, nesidroviu paprašyti artimųjų pagalbos“.

I. Žuolytė atkreipia dėmesį, kad aplinkinių pagalbos atsisakančios mamos pačios susikuria problemą, todėl ir tampa pavargusios, nutolusios nuo pasaulio. Neretai toks požiūris, dėl kurio nepavyksta atrasti laiko sau, tampa dažna pykčių su vyru priežastimi, o tai priveda prie šeimos iširimo. „Viskas priklauso ne tik nuo vaiko būdo, bet ir nuo mamos požiūrio. Todėl, pasak Ingos, mamos, įsivaizduodamos, kad vaikui daro gera neatsitraukdamos nuo jo nė per žingsnį metus ir daugiau, neretai padaro meškos paslaugą tiek sau, tiek savo atžalai“, – neabejoja ji.

 

Negalima savęs apleisti ir pamiršti

Todėl mitybos specialistė moterims pataria neprarasti ryšio su išoriniu pasauliu, nepamiršti ir neapleisti savęs. I. Žuolytė savo pomėgio sportuoti neapleido tiek laukdamasi sūnelio, tiek jam gimus.

„Nors gimdymas buvo labai komplikuotas, į sporto salę grįžau po penkių savaičių. Tiesa, pirmosios treniruotės buvo tikrai labai lengvos ir nereguliarios. Tačiau kiekvienos moters atvejis yra labai individualus ir skirtingas. Todėl reikėtų pasitarti su gydytoju, kada geriausia pradėti sportuoti. Jei norite pasiekti gerų rezultatų, patariu ne savivaliauti, o kreiptis į specialistą, kuris pamokytų, kaip taisyklingai atlikti pratimus su gumomis, gimnastikos kamuoliu ir kitu inventoriumi, kurį paprasta įsigyti treniruotėms namuose, – pasakoja Inga. – Kiek daug pavyksta nuveikti pirmaisiais mėnesiais, labai gali priklausyti ir nuo vaiko. Mano vaikas , visa laimė, bent kol kas, yra gana ramus, dėl to spėju ir nusiprausti, ir pasigražinti, ir dar daugybę kitų dalykų nuveikti. Kiekvienas žmogus atsirenka prioritetus, ir jei mama niekur nenori eiti, jai to turbūt dar nereikia, o pabūti tik su savo vaiku bei savo mintimis irgi sveika. Kai pajus, kad laikas prasiblaškyti, net neabejoju, kad pati puikiai ras išeitį, kaip tai padaryti“.

 

Būtina subalansuoti mitybą

Mitybos specialistė sako, kad taupydamos laiką mamos priaugtų kilogramų bando atsikratyti ne sportuodamos, bet laikydamosis drastiškų dietų. Inga perspėja, kad to daryti neverta.

„Reikia atsipalaiduoti ir mėgautis nėštumu, nes gimus vaikeliui visi kilogramai nueina į antrą planą dėl malonių rūpesčių, o ir laiko apie juos galvoti lieka vis mažiau. Mano atveju taip ir buvo – mėgavausi nėštumu ir skaniu maistu, priaugau tikrai nemažai svorio – 22–23 kg. Bet jie nukrito maždaug per šešias savaites. Dietų laikytis nerekomenduojama nei prieš nėštumą, nei per jį, nei po jo, nes tokios dietos niekada neduos ilgalaikių rezultatų. Be to, kuo labiau išgyveni dėl svorio, tuo sunkiau jis krinta arba nekrinta apskritai, nes išsiskiria streso hormonas kortizolis, stabdantis šiuos veiksnius“.

Tiesa, mama neseniai tapusi mitybos specialistė pabrėžia, kad subalansuota mityba rekomenduojama visais gyvenimo periodais, ypač laukiantis vaikelio ar maitinant. Visi žino, kad cukrus ir miltiniai patiekalai nėra naudingi mūsų organizmui, o tokie produktai kaip liesa mėsa, žuvis, daržovės ir grūdinės kultūros turėtų būti mūsų mitybos pagrindas.

Tačiau tam, kad mama būtų sveika ir gyvybinga, jos akys nenustotų spindėti ir dėl nuolatinio nuovargio ir išsekimo nedingtų iš savo vaiko gyvenimo kaip šešėlis, Inga rekomenduoja ne tik subalansuoti mitybą, bet ir nepamiršti jį papildyti maisto papildais bei vitaminais.

Mitybos specialistės teigimu, tiek planuojančioms pastoti, besilaukiančioms ar vaikelio jau sulaukusioms ir maitinančioms mamoms mitybą reikėtų papildyti geležimi, folio rūgštimi, vitaminais B12, D3, C, variu. Šie elementai būtini kraujodarai gerinti, nervams raminti, imunitetui stiprinti, energijai didinti, nuovargiui mažinti.

Geležis yra būtina hemoglobino susidarymui, o foliatai palaiko normalią kraujodarą. Vitaminas B12 (dar žinomas kaip kobalaminas) padeda palaikyti normalų raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą, nervų sistemos veiklą, gerina psichologinę funkciją, mažina nuovargį. Dėl visų šių komponentų įtakos būsimų ir esamų motinų sveikatai, verta rinktis preparatus (pavyzdžiui, „Difolin+“), kurie yra sukurti specialiai nėščiosioms ir žindančios mamoms.



Turite klausimų?